Наскоро с Ивайло трябваше да споделим като родители 6 съвета за отглеждането на 3 месечно бебе и още 6 за детето на 2 годинки. Цвети Шенева от 24chasa.bg ги включи към материал за Ивайло и бащинството му.
Ето шестте тайни (не съвсем) за бебета до 3 месеца, за които нямаме разногласия и които прилагаме без да се замисляме:

- Гушкайте го! Новородено бебе не може да се разглези, а то има нужда да усеща близостта на мама (най-вече), но и на татко. Стресът от излизането на бял свят минава много по-леко ако бебчето е гушкано, а връзките, които се изграждат, са безценни за бъдещето!
- Бъдете спокойни (и мама и татко) – заразно е!
- Вслушвайте се в инстинктите си. Съветници ще се навъдят много. Най-добрият съветник е майчиният инстинкт (чак след него идва бащиният (: ).
- Всички бебета са различни. Ако вече имате дете (като нас), не очаквайте второто да е същото, но и не разчитайте, че ще е диаметрално противоположно (:
- Къпането всяка вечер не е задължително. Бебе на 3 месеца нито се цапа, нито се поти. Освен ако не му е удоволствие, не виждаме причина да си го причинявате ежедневно.
- Кърмете, майки, кърмете! Само началото е трудно. После става лесно, удобно и естествено. И най-вече – няма по-добро за бебо от майчината кърма.
Ето и нашите съвети за батковци и каки на около 2 годинки:

- Покажете им целия свят! Няма нищо по-вълнуващо за нас като баща и майка от това да виждаме как Филип (1г. и 10мес.)открива нещо за първи път!
- Поставете граници. Важно е да се аргументираме пред детето, но някои неща просто не са позволени, дори да нямам железен аргумент.
- Щадете се! Двугодишните могат да изцедят всяка капчица енергия от вас. Намерете начин да се презареждате.
- Не се карайте пред детето, разрешете споровете си насаме. Детето трябва да е сигурно, че мама и татко се обичат много.
- Не го оставяйте пред екрана (телевизора, компютъра или телефона), само защото ви е по-лесно. Четете му книжки или му разказвайте приказки от съвсем рано. Въображението му се развива, когато само трябва да си изработи картина за онова, което чува!
- Учете го на отговорности. Двегодишното дете е достатъчно голямо да помага в слагането на масата и подреждането на играчките. Е, понякога ви създава повече работа, но целта е да се научи, нали?
Това са възможно най-бързите неща, които ни хрумнаха. Сигурно има още 873246723732, които сме убедени, че всеки трябва да прави или не прави, ама никой не ни пита. хаха
Скоро ще сподеим и някой друг съвет за отглеждането на 2 под 2 заедно, пък ако ще и никой да не ни пита! (: